За даними Держастату  в 2016 році в Україні було зареєстровано 229,5 тисяч шлюбів та 130 тисяч розлучень. Таким чином, в 2016 році частка розлучень становила більше 56%. Для довідки, відсоток розлучень у так званих «цивільних шлюбах», сягає 90-95%.

За даними цього ж відомства в 2016 році в Україні було народжено 397 тисяч дітей. При цьому 20,1% з них було народжено жінками, які не перебували у шлюбі на момент народження.

Звідси висновок, що приблизно 280 тисяч дітей, які були народжені протягом 2016 року будуть потребувати додаткового соціального захисту для забезпечення їх утримання, шляхом стягнення аліментів з батька/матері.

Подібна ситуація повторюється в Україні з року в рік, та досягає катастрофічної ситуації. Якщо ж зважити на те, що не лише неповнолітні діти мають право на отримання аліментів, ситуація вбачається ще біль вражаючою. Хто ж за українським законодавством має право на утримання (отримання аліментів), та хто буде платником таких аліментів, відповість даний матеріал.

Це питання врегульоване чинним Сімейним кодексом України, відповідно до якого, право на утримання (отримання аліментів) мають:

  1. Діти

Відповідно  до ст.  180 Сімейного кодексу батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення  нею  повноліття. При цьому ст.181 Сімейного кодексу говорить, що способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

  1. Вагітна дружина

Відповідно до ч.1 ст.84 Сімейного кодексу дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності. Право на утримання вагітна дружина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання вагітна дружина має і в разі розірвання шлюбу.

  1. Дружина, з якою проживає дитина – до досягнення дитиною 3 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 Сімейного кодексу дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка – батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років. Право на утримання дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу. Аналогічні права має і чоловік, якщо дитина проживає з ним.

  1. Один з подружжя, що проживає та піклується про дитину-інваліда, яка не може обходитися без постійного нагляду

Відповідно до ст. 88 Сімейного кодексу якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною-інвалідом, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною-інвалідом та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає.

  1. Повнолітні діти віком до 23 років, які продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги

Відповідно до ст.199 Сімейного кодексу якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

 

  1. Повнолітні непрацездатні діти

Один з найбільш рідкісних випадків у судовій практиці. Відповідно до ст.198 Сімейного кодексу батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

  1. Непрацездатні батьки

Відповідно до ст.202 Сімейного кодексу повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

Таким чином, українське законодавство встановлює досить розгалужену систему фактів, які дають підстави для звернення до суду з метою забезпечення утримання (отримання аліментів). Проте безперечно кожна група таких фактів має ряд нюансів, які мають місце у кожному конкретному випадку. Саме тому так важливо вчасно отримати юридичну допомогу в даних категоріях справ.

Для отримання юридичних послуг у місті Кривий Ріг з питань стягнення аліментів звертайтеся за телефоном 0970073993 або пишіть на нашу електронну адресу mail@zngroup.com.ua.


0 thoughts on “Хто має право на аліменти в Україні”

Добавить комментарий